Gateu Itis on nyt auki

Uutiset Julkaistu 7.8.2025

Gateau-leipomomyymäläketju laajenee, kun Fazer avasi Suomessa jo 13. myymälän meille Itikseen! Artesaanileipomotuotteita valmistava Gateau palvelee asiakkaita paraatipaikalla Pasaasilla metron sisäänkäynnin vieressä.

Gateau on Tukholmassa vuonna 1937 perustettu ja Fazerin omistama artesaanileipomo, jossa leivotaan perinteisillä ranskalaisilla resepteillä. Gateau-leipomomyymälöitä on Suomessa 13 ja Ruotsissa 37.

Itiksen pisteellä on tarjolla normaalia laajempi valikoima, joka tuo leipomotuotteiden ohelle take away -salaatteja ja kippotuotteita, kuten chia-puuroja. Normaaliin valikoimaan kuuluu tietysti hapanjuurileivästä tehdyt toastit, täytetyt sämpylät sekä pullat ja leivät.

”Olemme iloisia saadessamme toivottaa Gateaun tervetulleeksi Itikseen! Gateau tuo Pasaasin alueelle laadukkaita leipomoherkkuja ja monipuolisen take away -valikoiman, vahvistaen samalla alueen houkuttelevuutta ja palvelutarjontaa. Gateau täydentää Pasaasin kokonaisuutta erinomaisesti,” kuvailee Hannis Raitanen, Kauppakeskus Itiksen kauppakeskusjohtaja.

Avajaistarjoukset

Gateau tarjoaa Itiksessä avajaistarjouksena:

  • Hapanjuuritoastin ostajalle pieni kahvi veloituksetta
  • Kahvi (normaali) ja vapaavalintainen pulla 6,50€
  • Kesäkampanja myös voimassa: 5 vapaavalintaista pullaa 4 hinnalla

Lounas Gateaussa

Laajemman valikoiman myötä Gateausta on helppo napata mukaan esimerkiksi lounas salaatti tai nauttia paikan päällä herkullinen toast. Kuusi asiakaspaikkaa mahdollistavat lounaan nauttimisen paikan päällä.

Take away salaatteja on kahta erilaista: feta & punajuurifalafel sekä lämminsavulohi. Toasteja puolestaan löytyy erilaisilla täytteillä kuten spicy tuna, cheddar sekä kinkkujuusto. Tervetuloa lounaalle!

Aukioloajat

Gateau palvelee joka päivä

  • ma-pe klo 7-20
  • la klo 9-20
  • su klo 10-18

Haulla "{{ searchterm }}" ei löytynyt tuloksia.

Tarkista hakusi kirjoitusmuoto tai kokeile toista hakutermiä.